Останнім часом ми фіксуємо підвищений інтерес до теми альтернативної енергетики в цілому і сонячних панелей зокрема. Надходить все більше запитів на тему установки і експлуатації фотоелектричних систем. Тому ми хочемо більш детально зупинитися на тому, як і за якими критеріями необхідно підбирати фотоелектричну систему.
Як працює сонячна електростанція
Перші сонячні електростанції з’явилися в США, хоча ідея їх створення належала Радянському інженеру Н. В. Линицкому. Принцип роботи сонячних генераторів простий: енергія Сонця перетворюється фотоелементами батарей в сонячне випромінювання, що передається до контролера заряду. Постійний струм передається на інвертор, а там, перетворюючись в змінний 220 В, йде в електричну мережу житла. Батареї з’єднані в ланцюг, утворюючи систему Автономної сонячної електростанції. Надлишок енергії спрямовується в Комунальні електромережі.
При нестачі енергії її заповнюють з комунальної мережі, підтримуючи таким чином стабільний режим напруги і сили струму. Сонячна енергетика переживає бурхливий період розвитку, набагато випереджаючи інші альтернативні джерела енергозабезпечення. Кожні три роки обсяги генерації енергії сонячними станціями збільшуються вдвічі, і темпи продовжують зростати. Переваги, недоліки сонячних електростанція і відгуки про них активно обговорюються споживачами в Інтернеті.
Потужність панелей і тривалість роботи на добу
Влаштовуючи сонячну електростанцію для будинку своїми руками, потрібно враховувати, що показник потужності панелей в ідеалі визначається кількістю фотоелементів, що утворюють систему, реально ж він залежить від наступних факторів:
- Потужності світлового потоку.
- Кута атаки променів.
- Чистоти модулів;
- Температури кремнієвої пластини.
Тривалість роботи Кремнієвої панелі обмежена світловим днем. Станція, оснащена акумуляторами, дає енергію безперервно.
Вид
Баштовий
Зустрічаються досить рідко. Складаються з центральної вежі, оточеної потужними дзеркалами, що мають величезну площу. Вдень розумне управління вежею повертає дзеркала до сонця так, щоб світло активно падало на котел, розташований на верху вежі. У спекотні дні температура всередині котла досягає близько 700 °Со. Вода, природно, переходить в пароподібний стан і подається на турбіну, яка запускає генератор електричної енергії. Максимальний ККД на даний момент 20%. Її використовують для житлових будинків і невеликих об’єктів промисловості.
Тарілчастий
Мають точно такий принцип, як баштові. Єдина відмінність – замість прямокутних дзеркал застосовується модульна система з відбивачів, що мають форму тарілки. Гарні при масштабних експедиціях в районах, де багато ясних днів.
Панельний
Найбільш поширений тип. Їх можна використовувати практично на будь-яких поверхнях. Вони надзвичайно зручні для монтажу на даху або землі.
Тип
Автономний
Складаються з сонячних і акумуляторних батарей. Абсолютно не залежить від зовнішніх джерел. Недолік – висока вартість комплектуючих.
Мережний
Набагато дешевше автономних, т.до. у складі не використовуються дорогі акумулятори. Призначені для роботи в стаціонарних електричних мережах. Енергія перетворюється в електричну і надходить в загальну мережу, якщо з’явилися її надлишки. Коли потрібна додаткова, частина забирається із загальної електромережі. З цього єдиний недолік – залежність від електроенергії.
Гібридний
Поєднують дві схеми. Це дозволяє в рази знизити вартість, а також компенсувати будь-які аварійні ситуації.