Історія парфумерного флакона виникла разом з появою перших ароматичних субстанцій і пахощів. Найдавнішою і єдино можливою формою флакона тривалий час залишалася конфігурація splash (Сплеш). Сучасна парфумерія частіше розливається у флакони зі спреєм. Але про все по-черзі.
Від античності до сучасності
Античність справедливо прославитися винахідливими майстрами, які змогли створити ємності для дбайливого зберігання рідини. У той час, як до винаходу пластика і скла залишалися цілі століття, люди дуже легко знайшли вихід з ситуації, що вийшла, щоб дбайливо зберігати рідини. Судини робили з:
- Глина;
- Камінь;
- Рога;
- Слонової кістки;
- Кістки бегемота.
Їх могли робити ще стародавні єгиптяни і ханаанеї (стародавні семітські племена). Для закривання і герметизації ємностей по верхньому краю вироби робили звуження, закривали його шкірою або тканиною, і туго стягували ремінцем. На сході судини для ароматичних рідин робили з подібним вузьким горлечком, що навіть при їх перевертанні звідти виливалося по крапельці.
Середньовічні традиції
Протягом багатьох століть флакони для парфумерії представляли собою універсальну ємність для духів. Парфумери розливали запашну продукцію в простеньку тару, а покупці вже самостійно переливали вміст у свої скляні, кришталеві, керамічні або порцелянові пляшечки з гвинтовим ковпачком або пробкою.
Нова епоха
Тільки на початку 20 століття аромат, назва і флакончик, з’єднані однією ідеєю, стали нерозлучні. Всі флакони, незалежно від матеріалу, з якого були зроблені, мали кришку із суцільною поверхнею, яка оберігала ароматну рідину від випаровування. Найпопулярнішими на даний час типами флаконів для парфумерних композицій є splash, spray, roll-on: розповімо про них докладно.
Splash (Сплеш) якщо перевести з французької означає «Сплеск», що повністю пояснює назву флаконів даного типу. Це ємності з притертою скляною пробкою, стопером або гвинтовою кришкою, які надають користувачеві яскравий доступ до парфумерної рідини.
Всі застарілі духи продаються власне в такому посуді. Якщо флакончик Сплеш перевернути, з нього можуть вилитися духи (як виняток можуть бути флакони з кришечкою, що загвинчує). Флакони Сплеш застосовуються переважно для концентрованих композицій: духів, парфумованої води, і також для високих обсягів селективов (від 250 мл), як у Creed.
В ім’я цілісності аромату
У сьогоднішньому варіанті під скляною пробкою можна виявити пластикову прокладку-«гармошку». З метою особливої герметичності і перешкоджання випаровуванню цінної вологи скляні стопери покривають пластиковою оболонкою, а гвинтоподібні ковпачки всередині обклеюють тонкої бичачої шкірою. Бувають сплеші зі скляною паличкою-стопером всередині флакона: їй досить зручно наносити парфум.
Залишаючись в минулому
Цей формат зараз вже не дуже популярні, оскільки сучасний життєвий ритм не залишає часу на довгий ритуал облачення в аромат. Крім того, вважається, що духи у флаконах Сплеш погано зберігаються, так як окислюються від контакту з повітрям, а всередину потрапляють частинки пилу і шкіри після нанесення аромату намазом.
Видатним винаходом в парфумерії вважається пульверизатор, що з’явився в 1870 році. Спочатку розпилювальний пристрій являв собою виведену назовні еластичну трубку з «грушею»-помпою на кінці, яка кріпилася до ковпачка флакона. Потроху моторошно незручна конструкція удосконалювалася і, врешті-решт, перетворилася в дуже невеликий механізм.
Абсолютні фаворити
Заради справедливості, варто відзначити, що сучасні флакони з пульверизатором-помпою швидше несуть художню функцію і вкрай незручні в цілості парфуму. Сьогодні дуже популярними, зручними і популярними є флакони спрей, які за власною структурою і робочим принципом подібні пульверизаторів.
Як це працює?
Флакони spray запаяного або розбірного типу наповнені газом під тиском, завдяки чому після натискання на кнопку і відбувається розбризкування аромату. Вони ідеальні для парфумерних композицій невисокої концентрації. Їх основна перевага-можливість довгого зберігання парфуму. Тільки не забудьте зробити пробку повітря в трубочці пульверизатора, перевернувши флакончик і зробивши кілька «пшиков».
Флакони roll-on
Третій, найменш популярний, тип флаконів-roll-on. Широко застосовується для маслянистих духів. У горлечко флакона вбудований спеціалізований пластиковий або кулька з металу, який крутиться за принципом роликового дезодоранту. Завдяки тому, що кулька поперемінно стосується з парфумом і шкірою, духи в подібних флаконах довго не зберігаються, хоча і витрачаються економно.
Ноу-хау в парфумерному дизайні
Технології дизайну флаконів і нанесення парфумів на місці не стоять і кожен раз розвиваються. Ось тільки лише пару прикладів сучасних підходів у справі створення бульбашок:
- Для флаконів з розкішними старомодними помпами, які грунтовно підтікали, французька компанія Aptar розробила механізм Eternelle, вирішальний проблему випаровування духів закриттям спрею за допомогою повороту на 90 градусів.
- Пристрій Precious, що дозволяє розпорошувати парфум стрічковим способом втричі довше, ніж звичайним спреєм.
- Непомітний спрей всередині флакона, як у Chanel Gabrielle.
- Для флаконів з ароматними маслами придумали гвинтоподібні кришки із захованими крапельницями або піпетками, як, припустимо, у Christian Dior J’adore Touche de Parfum.
Здається, нічого нового в дизайні парфумерних флаконів винайти вже неможливо, проте розробники не перестають нас дивувати … А який формат найбільш зручний для вас? Чи має настільки все більше значення наявність зручного пульверизатора, або красиві кришки приваблюють вас більше?