- зовнішня;
- внутрішня.
Зовнішня проводка застосовується для підведення електропостачання до будинку, а також для підключення освітлення та інших електроприладів, розташованих зовні будинку. Вона прокладається по зовнішніх стінах будинку і інших споруд у дворі.
Електромонтажні роботи передбачають роботу з внутрішньою проводкою яка об’єднує в собі всі електромонтажні пристрої і електропроводи, встановлені і прокладені всередині приміщень квартири або будинку.
проводка-відкритого типу
Як зовнішня, так і внутрішня проводка за способом прокладки може бути: відкритого типу;
-
прихованого типу;
-
комбінованого типу.
Відкрита електропроводка прокладається по зовнішній поверхні стін і стель. Головним її перевагою є швидкість монтажу і висока ремонтопридатність. Однак виглядає така проводка не дуже естетично, тому застосовується в основному в дерев’яних будинках без внутрішньої обробки, дачах і різних господарських будівлях. Вона може бути стаціонарною або переносною.
прихована-проводка
Прихований монтаж електропроводки в будинку розташовують усередині стін та інших конструктивних елементів будинків, або під декоративною обшивкою внутрішніх приміщень. Вона вважається найбільш безпечним варіантом, тому що проводка захищена від механічних пошкоджень і вогню. Але для її монтажу або ремонту потрібне проведення додаткових трудомістких робіт.
У першу чергу необхідно скласти схему майбутньої електропроводки, розрахувавши необхідну кількість електроприладів, їх тип і місця установки, а також марку, переріз і метраж електропроводів. Вибір марки і перетину проводів залежить від сумарної потужності електроприладів, які планується підключати на даній ділянці електропроводки.
При цьому перетин проводів повинне витримувати навантаження вище розрахункового значення не менше ніж на 30%. Для внутрішньої проводки в житлових приміщеннях зазвичай використовується двох- і трижильний провід типу ППВ, АПВ, АППВ і т. Д. Електропроводка дерев’яного будинку своїми руками повинна виконуватися мідним дротом з перетином від 16 кв. мм.
При розрахунку необхідного метражу електропроводів слід додавати до довжини кожної ділянки дроти між двома монтажними проводами не менше 20 сантиметрів, для підключення відповідних електромонтажних пристроїв. Кількість розподільних коробок повинно відповідати загальному числу встановлюваних розеток, вимикачів і світильників.
Після визначення потрібної кількості всіх матеріалів переходять до безпосередньої розмітці місць установки електромонтажних пристроїв і прокладання проводів на місці за допомогою рулетки, шнура і маркера. В першу чергу розмічають місце прокладки магістрального проводу, який проходить від електрощитка до самої останньої точки монтажу проводки. Він повинен розташовуватися паралельно стелі на відстані не менше 15 см. Після цього визначають місця встановлення розеток і вимикачів і проводять від них вертикальні лінії до перетину з магістральним проводом, де будуть встановлюватися з’єднувальні коробки.
розподіл-коробок
Роблячи приховане пристрій електропроводки в будинку, не обійтися без такого трудомісткого, але необхідного етапу, як попередня підготовка стін і стелі, що включає пророблення посадочних отворів під електроприлади (вимикачі, розетки та ін.) І штроблення борозен під електропроводу. Для цього кращим варіантом буде використання такого електроінструменту, як дриль зі спеціальними насадками, болгарка з алмазним диском або спеціальний штроборіз.