Експерт із ядерних питань звинувачує Росію в «крадіжці» Запорізької електростанції
Ось ще новини про війну в Україні в суботу, 1 жовтня:
Зеленський пообіцяв «підняти більше прапорів» над територіями, контрольованими Росією
Президент України Володимир Зеленський пообіцяв у суботу відвоювати більше територій у східному Донбасі, які перебувають під контролем Росії.
Зеленський виступив із вечірнім зверненням після того, як українські сили заявили про взяття під контроль міста Лиман в анексованому Росією Донецькому регіоні.
«Протягом цього тижня на Донбасі було піднято більше українських прапорів. Через тиждень їх буде ще більше», — сказав президент.
Його виступ послідував незабаром за відео, опублікованим Міністерством оборони України з міста Лиман, яке було ідентифіковано як центр міста. На відео видно, як українські війська зривають російські прапори з вершини будівлі і замінюють їх українським синьо-жовтим прапором.
Міністерство оборони Росії визнало, що його війська, які переважають за чисельністю, справді були відведені з Лиману, заявивши, що відведені війська були розгорнуті на більш вигідних позиціях.
Відвоювання Лиману відбулося всього через день після того, як Росія анексувала чотири області України, включно з ключовим містом.
Міністр оборони Німеччини Ламбрехт здійснює перший візит в Україну
Міністр оборони Німеччини Крістіна Ламбрехт у суботу здійснила свою першу поїздку в Україну з моменту початку конфлікту.
Під час візиту Ламбрехт оглянула броньовані зенітні танки Gepard («Гепард»), надані Німеччиною.
Крістін Ламбрехт та її колега Олексій Резніков оглянули німецьку зброю, надану Україні під час візиту
Виступаючи в зерновому порту в Одесі, Ламбрехт сказала, що це обладнання допомагає захищати «критично важливу сферу послуг» і відображати російські авіаудари.
Під час переговорів із власним українським колегою Олексієм Резніковим Ламбрехт також заявила, що обіцяна система ППО, машини середньої дальності IRIS-T із наземним запуском, буде доставлена протягом кількох діб.
Візит Ламбрехт до її прибуття проходив у тиші. У певний момент сирена повітряного нальоту в Одесі змусила її сховатися в бункері. Намічений візит ближче до фронту, до Миколаєва, знадобилося анулювати через ризик російської артилерії та обстрілу ракетами.
На початку війни постачання зброї та візити високопоставлених німецьких політиків в Україну стали болючою темою двосторонніх відносин між Берліном і Києвом. Україна і деякі її союзники думали, що Німеччина дуже і дуже повільно відмовляється від своїх повоєнних конвенцій щодо ввезення зброї в зони активних бойових дій і відправлення допомоги.
Перший візит німецького уряду був відкладений на тиждень-два після того, як Україна заявила президенту Німеччини Франку-Вальтеру Штайнмаєру, що його не хочуть бачити в Києві — що спочатку стало причиною того, що міністри уряду заявили, що вони теж не зможуть поїхати, якщо їхньому президенту не раді будуть.
Тисячі російських солдатів оточені в Лимані, заявляє Київ
Українські сили на шостий день тижня оточили близько 5000 російських військових у східному місті Лиман, частині України, незаконно анексованій Москвою в п’ятницю.
«Вітчизняне угруповання в районі Лиману оточене», — заявив по телебаченню представник українських військових, додавши, що операція з відновлення контролю над регіоном ще не завершена.
Кілька годин по тому російські ЗМІ, посилаючись на Міноборони, повідомили, що російські війська були виведені з Лиману «у зв’язку зі створенням загрози оточення».
Цей район служив логістичним і транспортним вузлом для російських військових операцій на півночі Донецької області. Якщо українські війська отримають повний контроль над Лиманом, це дасть змогу їм почати подальше просування в Луганську область, яку Російська Федерація окупувала з липня і також претендує на частину її території.
Глава Української держави Володимир Зеленський багато разів клявся звільнити всю територію України, окуповану російськими військами.
Туреччина відкидає нові «анексії» Москви в Україні
Проголошена Москвою анексія чотирьох регіонів України вважається «грубим порушенням» міжнародного права, і Анкара відкидає це рішення, заявило МЗС Туреччини.
Міністерство заявило, що не визнає анексію Росією Криму 2014 року і не визнає анексію Донецька, Луганська, Херсона і Запоріжжя, про яку було оголошено в п’ятницю.
«Ми знову заявляємо про власну підтримку врегулювання цієї війни, тяжкість якої продовжує зростати, на основі справедливого миру, який буде досягнутий шляхом переговорів», — додала вона.
Член НАТО Туреччина досі займала дещо двозначну позицію щодо вторгнення Росії в Україну, виступаючи проти західних санкцій, запроваджених проти Москви, та водночас засуджуючи воєнні дії і відправляючи в Україну озброєні безпілотники. Вона підтримує тісні зв’язки як з Москвою, так і з Києвом у рамках дипломатичного балансування.
Російська Федерація «вбиває цивільних, які, як вона тепер стверджує, вважаються її своїми громадянами»: Міноборони Англії
Російські сили «напевно» стоять за ракетною атакою на автоколону під Запоріжжям у п’ятницю, завдяки якій, як повідомляють, загинули 25 цивільних, які тепер є громадянами РФ, згідно із заявою самої Москви, заявило Міноборони Англії в щоденному оновленні розвідданих.
Президент Росії Володимир Володимирович Путін «підписав угоди про анексію Запоріжжя та інших частин окупованої України» того самого дня, що й напад, ідеться в оновленій інформації.
Він стверджує, що можливе застосування російської ракети ППО дальнього радіусу дії для наземної атаки є показником того, що московські війська, найімовірніше, відчувають брак боєприпасів, наприклад, високоточних ракет дальнього радіусу дії.
«Російська Федерація витрачає стратегічно цінні військові засоби в бажанні досягти тактичної переваги і при цьому вбиває цивільних, яких вона тепер вважає власними громадянами», — йдеться в оновленні.