09.05.2024
Новини України

Російські війська відступили зі стратегічного донецького міста через день після захоплення регіону москвою

Російські війська відступили з Лиману, стратегічного міста для власних операцій на сході країни, повідомило вітчизняне міноборони на шостий день тижня, лише через день після захоплення Москвою регіону, який Захід оголосив незаконним.

«У зв’язку зі створенням загрози оточення війська союзників були виведені з житлового пункту Красний Лиман на вигідніші рубежі», — йдеться в повідомленні міністерства в Telegram, застосовуючи російську міську назву Лиман.

Вітчизняне державне ЗМІ «Российская Федерация-24» повідомило, що основою відступу Росії стало те, що «ворог використовував як артилерію західного виробництва, так і розвіддані країн НАТО».

Відступ собою знаменує найістотніший виграш України з моменту її успішного наступу на північному сході Харківської області минулого місяця.

Заява Росії прозвучала лише через кілька годин після того, як українські війська заявили, що оточили російські війська в місті, яке розташоване в Краматорському районі Донецька.

Російські війська відступили зі стратегічного донецького міста через день після захоплення регіону москвою

За словами Сергія Череватого, військового прес-секретаря східного угруповання українських військ, раніше на шостий день тижня українські сили заявили, що увійшли в Ставки, село, розташоване поруч із Лиманом.

«російстьке угруповання в районі Лиману оточене. Звільнено пункти проживання Ямпіль, Новоселівка, Шандриголове, Дробишеве, Ставки. Там тривають стабілізаційні заходи», — сказав Череватий на телевізійній пресконференції Суботнього ранку.

«Звільнення Лиману важливе, тому що це ще один крок до звільнення українського Донбасу. Це можливість іти далі до Кремінної та Сєвєродонецька. Таким чином, у свою чергу, це психологічно особливо важливо», — сказав він.

За словами Череватого, дії українських військ задають тон, щоб «переломити хід таких бойових дій».

Він сказав, що було «багато вбитих і поранених», але не зміг надати детальнішу інформацію.

Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай на шостий день тижня також розкрив нові подробиці наступу на Лиман, повідомивши, що російські війська пропонували відійти, але безрезультатно з українського боку.

Російські війська відступили зі стратегічного донецького міста через день після захоплення регіону москвою

«Окупанти запитали [своє командування] дати їм можливість відійти, на що отримали відмову. Виходячи з цього, у них 2 варіанти. Ні, насправді у них три варіанти. Спробувати прорватися, здатися, або всі там загинуть», — сказав Гайдай.

«Їх там кілька тисяч. Так, близько 5 тисяч. Точної кількості поки що немає. П’ять тисяч — це все одно велике угруповання. Такого великого угруповання в оточенні ще ніколи не було. Усі шляхи підвезення боєприпасів або відступу угруповання повністю перекриті», — додав він.

Юрій Мисягін, український депутат парламенту і заступник глави парламентського комітету з нацбезпеки, на шостий день тижня зачепив про просування в Ставки, розмістивши в Telegram відео, на якому видно, як український танк рухається дорогою з чітким вказівником, що позначає район Ставки. CNN не зміг незалежно перевірити джерело або дату.

На відео, розміщеному в соцмережах і поширеному керівником апарату президента Володимира Зеленського, видно, як двоє українських солдатів, що стоять на військовому автомобілі, кріплять прапор скотчем до великої вивіски зі словом «Лиман».

«Ми розгортаємо прапор нашої країни і встановлюємо його на нашій земля. На Лимані. Все буде Україна», — говорить у камеру один із солдатів.

Загроза чеченського лідера

Тим часом тиск на президента Росії Володимира Володимировича Путіна з метою використання атомної зброї на полі бою, напевно, збільшується.

Російські війська відступили зі стратегічного донецького міста через день після захоплення регіону москвою

Рамзан Кадиров, лідер Чеченської республіки, у власній гнівній заяві, яка обрушилася на російських генералів у зв’язку з виведенням військ з Лиману, сказав, що Кремлю пора застосовувати всю наявну в його розпорядженні зброю.

«На мою особисту думку, нам потрібно вжити рішучіших заходів, включно з оголошенням воєнного стану на прикордонних територіях і використанням атомної зброї невеликої потужності», — заявив Кадиров на власному каналі в Telegram. «Немає необхідності ухвалювати всі рішення з оглядкою на західну американську спільноту».

Раніше цього тижня Медведєв, який обіймав посаду президента Росії з 2008 по 2012 рік, обговорював використання атомної зброї у власному Telegram-каналі, сказавши, що вона допускається, якщо існуванню російської держави загрожує напад навіть звичайних сил.

«Якщо загроза для Росії перевищить встановлену нами межу загрози, ми будемо змушені відповісти… це точно не блеф», — написав він.

Побоювання щодо того, що Москва може вдатися до застосування атомної зброї, різко зросли після того, як у п’ятницю Путін сказав, що Російська Федерація захопить практично п’яту частину України, сказавши, що мільйони людей, які живуть там, стануть громадянами РФ «назавжди».

Сполучені Штати та інші країни назвали цю заяву незаконною, але Кремль побоюється, що напади на ці території тепер вважаються нападами на Росію.

У власній промові в Кремлі російський лідер лише побіжно торкнувся ядерної зброї, зазначивши, що Сполучені Штати — єдина країна, яка застосувала її на полі бою.

«До речі, вони створили факт», — додав він.

Керівника АЕС затримано
Також на шостий день тижня голова ради директорів Запорізької АЕС був затриманий російським патрулем, за словами президента державної атомної компанії «Енергоатом».

Голова ради директорів Ігор Мурашов перебував у власному автомобілі на шляху зі станції, коли його «зупинили… вивели з машини і з зав’язаними очима відвезли в маловідомому напрямку». На сьогодні немає жодної інформації про його частку», — ідеться в заяві представника «Енергоатому» Петра Котіна.

«Мурашов вважається ліцензованою особою і несе ключову і виняткову відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС», — сказав Котін, додавши, що його затримання «ставить під небезпеку експлуатаційну безпеку найбільшої в Україні та Європі АЕС».

Котін закликав до звільнення Мурашова і закликав голову ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) «вжити всіх можливих термінових дій для його термінового звільнення».

МЗС України «радикально» засудило «злочинне затримання» Мурашова, назвавши його «черговим виявленням державного тероризму з боку Росії і грубим порушенням міжнародного права».

«Ми закликаємо міжнародне співтовариство, зокрема ООН, МАГАТЕ і G7, також вжити рішучих заходів у цьому напрямі», — ідеться в заяві міністерства.

У Харкові облпрокуратура повідомила на шостий день тижня, що тіла 22 мирних жителів, зокрема 10 дітей, було виявлено після обстрілу російською армією колони автомобілів у районі східного міста Куп’янськ.

Автомобілі були обстріляні російською армією 25 вересня, «коли цивільні намагалися евакуюватися», сказано в повідомленні в Telegram, додавши, що розслідування триває.

СБУ (СБУ) і міліція «виявили колону із семи автомобілів, які були розстріляні біля села Курилівка Куп’янського району» в п’ятницю, повідомила прокуратура Харківської області.

СБУ підтвердила в Telegram, що розслідуватиме «військове правопорушення», де щонайменше 20 людей загинули внаслідок «жорстокого нападу».

CNN не зміг провести незалежну перевірку таких тверджень. Офіційної відповіді Росії на ці заяви не було.

Оглядачі CNN Дар’я Тарасова, Джош Пеннінгтон і Зайн Наббі пред’явили власні матеріали.

edition.cnn.com

Ямпіль знову український: російські війська залишили Ямпіль

Добавить комментарий